Din marea prostie a lumii...Ma uit asa in jurul meu si observ ca pe zi ce trece prostia capata dimensiuni, forma si mai mult, se extinde in timp si spatiu. Sant inconjurat de mentalitati superficiale, de oameni care nici macar nu au habar cate picioare are scaunul de sub fundul lor.
Daca e adevarat sau nu ca in prezent ziua dureaza cu vreo doua ore mai putin decat dura acum 100 de ani, putin ma intereseaza, insa ma simt tot mai sufocat de tot ceea ce ma inconjoara. E trist: stilul decent al oamenilor este asociat cu banalitatea, superficialitatea si din ce in ce mai mult cu prostia.
O zi ii este de ajuns unui strain prins intr/o calatorie incognito pe la noi pentru a/si da seama toate fetele Romaniei.
Tind sa generalizez, dar intotdeauna daca cineva este diferit de celalalt si este si singur, atunci se va gasi intotdeauna careva care sa il smulga din lumea sa si sa/l arunce intr/o realitate "papusata", falsa si plina de clisee.
Daca vezi pe cineva mergand pe strada si vomitand intr/o punga, nu trebuie sa ti se para ceva neobisnuit, fiindca suntem in Romania. Sau cel putin este vorba despre Romania.
Nu trebuie sa ti se faca scarba de locul in care traiesti, trebuie doar sa stai acolo unde esti, s afii ceea ce esti si sa nu te lasi agatat cu carligul si tarat in lumi care nu iti apartin.
Mai mult daca toata lumea iti spune ca esti ciudat si ca ar trebui s ate schimbi, sa nu/i asculti. Daca te schimbi, atunci asta ar insemna sa distrugi si ultima firmitura de personalitate din tine. asa ca, putin conteaza daca esti asa sau altfel daca ascult muzica asta sau cealalta, daca te imbraci cu haine din astea sau din celelalte. Important este sa fii tu insuti si s ate doara undeva de ce zice tovarasul.
Ai grija sa nu devii paranoic. Cred ca ai simtul realitatii s aiti dai seama cand cineva te sfatuieste de bine sau de rau...
Bun, atat vroiam sa zic.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu