miercuri, 8 aprilie 2009


NIFHELEIM - raurile de purpura

...iar tipul asta se reintoarce sa isi faca legea acolo unde cu vreo 30 de ani in urma oamenii au spanzurat/o pe mama lui si l/au inecat pe tatal sau acuzati de vrajitorie.
Ideea e urmatoarea: daca faci o prostie azi, asteapta/te ca maine sa fie cineva dupa usa cand intrii in casa si sa iti ia gatul.
A propos, nu te astepta ca atunci cand faci un bine sa ti se raspunda cu ceva asemanator. poti ajuta pe cineva sa se ridice de jos iar el dupa acteva minute poate sa-ti faca seama.
Mai mult, daca e vorba de prostie omeneasca, atunci putem sa ne pregatim sicrie de diferite dimensiuni, nu doar pentru noi, ci si pentru rudele noastre care poate sunt in impas.
Uite, stiu un caz in care viul a luat locul mortului, adica mortul a inviat iar de spaima frate/su d elanga el a mierlit/o, prin urmare i/a luat locul in cutia de conserva funerara.
Sa ai grija seara cand te uiti pe pereti la ce te gandesti. Am facut si eu un experiment prostesc: mi/am zgait ochisorii pe pereti la un paianjen micut si m/am gandit cat de inocenta este aceasta vietate care a picat drept pe nasucul meu gingas. De atunci sufar de arahnofobie.
Aha si nu e ultimul detaliu: Ai grija cand bei, cat bei si unde bei. Cunosc pe cineva care iesind de la un spectacol s/a imbatat cui si a adormit intr/un strat de panselute roz in fata Ateneului. Cand s/a trezit, s/a trezit cu fata la cer. Vazand in jurul sau floricele iar deasupra lui infinitul azuriu, gagiul a crezut ca e mort, motiv pentru care a inceput sa isi dea palme disperat.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu